Laboratoria Przyszłości w SP7

Szkoła podstawowa nr 7 w Suwałkach wyposażona została w profesjonalny sprzęt naukowy kupiony dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości. Czym jest ta inicjatywa i jak skorzystają z niej uczniowie?

Laboratoria Przyszłości to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech. Celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły w oparciu o technologiczne nowinki. Zajęcia w założeniu mają być ciekawe, powinny rozbudzać ciekawość uczniów i zapoznawać ich z najnowszą technologią. Ponadto inicjatywa ma rozwijać u dzieci umiejętności z tak zwanych kierunków STEAM. Pod tym skrótem mamy na myśli:
- naukę
- technologię
- inżynierię
- sztukę
- matematykę

Wszystkie zgłoszone do projektu placówki powinny otrzymać wsparcie finansowe o łącznej wartości ponad miliarda złotych - dzięki temu polscy uczniowie mogą eksperymentować i zdobywać pożądaną wiedzę. Aby otrzymać dofinansowanie nie trzeba mieć wkładu własnego, wystarczy złożyć wniosek.

Laboratoria Przyszłości organizują liczne projekty, takie jak Mobilne Laboratoria Przyszłości czy Ligę Robotów. Siódemka skorzystała jednak z programu dofinansowania, dzięki któremu uczniowie otrzymali nowoczesny sprzęt do nauki.

Szkoła podstawowa nr 7 wzięła udział w akcji i dzięki temu wyposażona została w drukarki 3D. W pierwszej kolejności nauczyciele z placówki przeszli szkolenie z programowania i podstaw robotyki, a następnie drukarki wykorzystano na lekcji historii. To świetny przykład nauki poprzez zabawę, przy okazji nauczyciele również mogli poszerzyć swoje kompetencje i wiedzę, którą mogą dalej przekazywać swoim uczniom.

Widać, że szkoła dobrze wykorzystuje możliwości, które Ministerstwo Edukacji oferuje organom prowadzącym placówki oświatowe. Nauczyciele oprócz drukarki 3D otrzymali także materiały edukacyjne, czyli nowe inspiracje na ciekawe, nowatorskie lekcje pełne eksperymentów. Co ciekawe, lista inspiracji nie obejmuje wyłącznie przedmiotów ścisłych. Zadbano również na przykład o lekcje języka polskiego. Uczniowie Siódemki na pewno chętnie korzystają z tych rozwiązań.