.........................................................


Jak ubiegać się o niemieckie prawo jazdy?


Z zamiłowaniem Niemców do samochodów i niesamowitymi możliwościami jazdy oferowanymi przez szybkie samochody osobowe można by opisać motoryzację jako niemiecką rozrywkę narodową. Jeśli więc ostatnio przeprowadziłeś się do Niemiec, zdobycie niemieckiego prawa jazdy, może być dla Ciebie priorytetem.

Jak się za to zabrać? Czy Twoje obecne prawo jazdy kwalifikuje Cię do kierowania pojazdami w Niemczech? A jeśli nie, jakie kroki należy podjąć, aby wyruszyć w drogę? Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez ten proces. Wyjaśnimy, czego powinieneś oczekiwać w zależności od kraju pochodzenia oraz udzielimy Ci wszystkich wskazówek i porad, których potrzebujesz, aby uzyskać niemieckie prawo jazdy.

prawo jazdy de

W tym przewodniku mówimy o ogólnych działaniach, ale pamiętaj, że wymagania mogą się nieznacznie różnić. Zawsze warto sprawdzić wiarygodność niektórych informacji w lokalnym ośrodku szkolenia kierowców, aby zyskać pewność.

Podstawy

Niezależnie od tego, skąd pochodzisz, podstawowa procedura ubiegania się o niemieckie prawo jazdy będzie taka sama. Musisz odwiedzić lokalną instytucję, sprawującą władzę w Twoim mieście. Zwykle jest to w miejscowy ratuszu lub urząd miejski.

Zanim jednak się tam udasz, musisz pamiętać, żeby zabrać ze sobą sporo rzeczy, z których część może być zaskakująca. Oto krótka lista najważniejszych rzeczy:

  • Jedno zdjęcie, 35 x 45 mm.
  • Ważne prawo jazdy z kraju pochodzenia.
  • Niemieckie tłumaczenie tego prawa jazdy (wystarczy zamówić tłumaczenie online).
  • Twój paszport lub niemiecki dowód osobisty.
  • Dowód, jak długo posiadasz aktualne prawo jazdy.
  • Dowód, że ukończyłeś kurs pierwszej pomocy.
  • Potwierdzenie zameldowania w Niemczech.
  • Opłata podstawowa w wysokości 40 EUR.

Kierowcy z krajów członkowskich UE/EOG nie muszą przechodzić badania wzroku lub kursu pierwszej pomocy, jeśli chcą wymienić istniejące dokumenty na niemieckie prawo jazdy.

W celu wymiany prawa jazdy na niemieckie prawo jazdy należy przedłożyć aktualne badanie wzroku tylko wtedy, gdy zostało ono wydane w następujących krajach: Andora, Bośnia i Hercegowina, Polinezja Francuska, Guernsey, Wyspa Man, Izrael, Japonia, Jersey, Monako, Namibia, Nowa Kaledonia, Korea, San Marino, Szwajcaria i Singapur.

Nawet jeśli korzystasz z ważnego prawa jazdy, pamiętaj, że nadal podlegasz niemieckim kontrolom i przepisom, jeśli chodzi o mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz zawieszenia prawa jazdy. W przypadku poważnych kar możesz być zobowiązany do ponownego złożenia wniosku o nowe niemieckie prawo jazdy poprzez oficjalne środki postępowania.

Po zebraniu wymaganych materiałów i złożeniu wniosku należy odczekać co najmniej trzy do sześciu tygodni na wydanie prawa jazdy. Jednak jak to często ma miejsce w przypadku biurokracji w Niemczech, sprawy mogą nie być takie proste. W zależności od kraju pochodzenia proces ten może być nieco bardziej skomplikowany. Rozważmy, jak to działa w zależności od kraju, w którym wydano licencję.

Licencje UE i EOG

Jeśli Twój kraj pochodzenia znajduje się w UE lub EOG, wówczas możesz wykorzystać swoje oryginalne prawo jazdy w Niemczech (i w każdym innym państwie członkowskim UE) na czas nieokreślony, aż do jego wygaśnięcia.

W przypadku, gdy zostaniesz zatrzymany i Twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane, nie panikuj. Zwykła procedura jest taka, że otrzymasz oficjalne pismo, zanim jakakolwiek grzywna zostanie na Ciebie narzucona. Na tym etapie będziesz miał możliwość odwołania się od swojej sprawy lub wyjaśnienia wszelkich okoliczności łagodzących. Dużo mądrzej jest czekać na ten list i apelację niż kwestionować sprawę z policjantem na miejscu zdarzenia.