.........................................................


Jak obniżyć koszty nauki jazdy?


Nauka jazdy jest niezwykle kosztownym procesem, co często stanowi barierę do zdobycia upragnionego dokumentu. Same lekcje jazdy samochodem stanowią istotną część początkowych nakładów. Ta inwestycja często kosztuje początkującego kierowcę więcej niż pierwszy samochód, ale bez tego posiadanie prawa jazdy jest niemożliwe. Ponadto nauka jazdy pod okiem instruktora to bardzo ważny czas, który pozwoli utorować drogę dla wielu lat bezpiecznego podróżowania samochodem.

Koszty

kierowanie autem

Nie istnieje żaden minimalny ani maksymalny koszt godziny nauki jazdy, nie ma też żadnych zasad dotyczących liczby lekcji, które musisz odbyć. Jednak przy średniej cenie około 50 zł za godzinę i z zalecaną liczbą 30 godzin lekcji przed przystąpieniem do egzaminu można bezpiecznie założyć całkowity koszt około 1500 zł, lecz zazwyczaj wydatek ten wynosi ponad 2000 zł.

Liczba lekcji, która weźmiesz, zależy od szybkości, z jaką się uczysz. Na to może mieć wpływ ogromna liczba czynników, począwszy od stanu psychicznego do panujących warunków drogowych. Jeśli uczysz się głównie w godzinach szczytu, prawdopodobnie potrzebujesz kilku lekcji więcej niż ktoś, kto uczy się o porach, gdzie ruch na drodze jest znacznie mniejszy.

Jak sprawić, by nauka jazdy była tańsza?

Najbardziej oczywistym sposobem na obniżenie ogólnego kosztu lekcji jest skorzystanie z rabatów oferowanych przez niektórych instruktorów. Wykupując pięć lub dziesięć lekcji jednocześnie, można zaoszczędzić do 20% w zależności od oferty szkoły nauki jazdy. Oczywiście, często wymaga to płatności z góry, co oznacza, że nie możesz zmienić nauczyciela, nawet jeśli Ci nie odpowiada, ponieważ wtedy zaprzepaścisz wpłacone już pieniądze.

Czas i lokalizacja lekcji również mają duży wpływ na to, ile czasu zajmie Ci nauka jazdy. Duże przerwy między lekcjami sprawią, że szybko zapomnisz o tym, czego nauczyłeś się na poprzednich zajęciach. Dlatego często uczniowie decydują się na przyśpieszony kurs, który wzmacnia wiedzę praktyczną Natomiast nauka jazdy w zatłoczonych miejscach, takich, jak centra miast, mogą również zająć więcej czasu, szczególnie w godzinach szczytu.

Korzystanie z lekcji z przyjaciółmi i rodziną

Inną opcją jest zmniejszenie liczby lekcji, zastępując je nieformalnymi zajęciami z przyjaciółmi lub członkami rodziny. Co prawda nie jest to nauka jazdy pod okiem doświadczonego instruktora, ale jedyne koszty to koszty paliwa. Jednak pamiętaj, że takie lekcje powinny odbywać się na drogach gruntowych, a osoba ucząca musi mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy. Oczywiście nie możesz siadać za kierownicą, bo to grozi mandatem. Jednak obserwowanie kogoś, jak prowadzi, może Ci bardzo pomóc.źródła artykułu: