.........................................................


Jak wybrać przedszkole specjalne dla swojego dziecka?


Rozpoczęcie edukacji przez dziecko jest bardzo emocjonalnym momentem w każdej rodzinie. Kiedy dziecko ma specjalne potrzeby, proces przygotowania jest jeszcze ważniejszy. Każdy (dziecko wymagające specjalnej opieki, jego rodzina, personel przedszkolny i inni uczniowie) powinni skorzystać z dobrego planowania, jasnych informacji i kilku ważnych działań, już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem edukacji przez malucha.

Im większy jest maluch, tym prędzej należy rozglądać się za odpowiednią dla niego placówką. Przedszkole specjalne oferuje standardowy program przedszkolny i działa podobnie do tradycyjnych placówek, oferując całodzienną lub zmienną opiekę nad dzieckiem. W niektórych przypadkach dzieci mogą korzystać z zajęć indywidualnych.

chłopiec

Każde dziecko ze specjalnymi potrzebami jest wyjątkowe. Co sprawdza się u jednej rodziny, może nie być trafnym rozwiązaniem dla innej. Dlatego, zanim wybierzesz przedszkole specjalne dla swojego malucha, poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad planowaniem tego procesu. Rozważ, jakie są potrzeby Twoje i dziecka, czy Twoja pociecha wykazuje zdolności przystosowania się do zmian oraz w jakiej odległości od Waszego domu powinna znajdować się placówka.

Przejście przez edukację przedszkolną jest milowym krokiem w życiu dziecka. Dlatego ważne jest, aby rodzice podjęli właściwe decyzje. Jeśli już wybrałeś przedszkole specjalne dla swojego kilkulatka, koniecznie zbierz o nim, jak najwięcej informacji. Zapoznaj się z programem nauczania i opiekunami sprawującymi nadzór nad dziećmi. Przyjrzyj się ich kwalifikacjom. Im więcej czasu poświęcisz na zaznajomienie się z przyszłym przedszkolem Twojego malucha i przygotowaniem go do zmian, tym ten przełomowy moment będzie mniej stresujący.

Większość przedszkoli specjalnych rozpoczyna planowanie z rodzinami już na rok przed rozpoczęciem nauki przedszkolnej. To doskonały sposób, szczególnie dla dziecka wymagającego profesjonalnej opieki, na oswojenie go z nowym otoczeniem i ludźmi. A jak wiadomo kluczową częścią planowania przejścia do przedszkola, jest właśnie zapoznanie dziecka z przyszłym środowiskiem. W miarę opracowywania planu przed rozpoczęciem nauki w przedszkolu należy również przedyskutować ze szkołą sposoby zapewnienia dziecku komfortu psychicznego i wygody.

Przedszkole specjalne zazwyczaj ma mniej liczne klasy niż tradycyjne, publiczne placówki. Jednak maluch i tak doświadczy kontaktu z innymi dziećmi. Dlatego dobrze, jeśli przedszkole specjalne, które wspólnie z partnerem wybraliście, organizuje wcześniej przygotowawcze ćwiczenia w grupie. Taka możliwość zapewnia, że Twoja pociecha będzie umieć przebywać i bawić się w towarzystwie innych dzieci, kiedy tylko po raz pierwszy przekroczy próg przedszkolnych drzwi. Ponadto takie zajęcia sprawiają, że maluch uczy się codziennej rutyny i poznaje oczekiwania opiekunów oraz pozostałych członków grupy.

Jeśli przedszkole specjalne organizuje tego typu ćwiczenia, daje dziecku możliwość nauki:

  • Podejmowania samodzielnych działań;
  • Postępowania zgodnie z instrukcjami wydanymi przez opiekunów;
  • Uczestnictwa w rutynowych zajęciach w klasie;
  • Tolerowanie innych małych dzieci w tym samym pomieszczeniu;

Dziecko, które posiada tak ważne umiejętności, ma większe szanse na sukces w przedszkolu specjalnym niż dziecko, które ich nie zdobyło.


KOMENTARZE:
• Zofia
Przed podjęciem decyzji o wyborze przedszkola skontaktowałam się z kilkoma placówkami i poznałam program, opiekunów i plan zajęć.